Najważniejsze funkcje w inteligentnym domu

Najważniejsze funkcje w inteligentnym domu

Inteligentny dom jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, które przynosi ogromny komfort domownikom, a także poprawia ich bezpieczeństwo. Zachęcającą zaletą takiego rozwiązania jest również znaczna oszczędność pieniędzy. Jeszcze przed budową domu warto zainteresować się dostępnymi możliwościami, o których informacje znajdują się poniżej.

Systemy Smart Home

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że każdy system Smart Home jest inny. Jest to bezpośrednio związane ze specyfiką budynku oraz dostępnymi w nim instalacjami. Oczywiście kluczową rolę odgrywają preferencje właściciela mieszkania czy domu.

Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie instalacji na etapie projektowania budynku, to oczywiście można to zrobić również później w gotowym mieszkaniu. Niestety będzie się to wiązało z remontem i większymi kosztami.

Każdy system Smart Home wymaga elementów takich jak okablowanie, serwery, panele sterowania, szklane przyciski sterowania czy przekaźniki. Ich zadaniem jest zintegrowanie urządzeń odpowiadających za inteligentny dom. Na jakie funkcjonalności najbardziej opłaca się zwrócić uwagę?

Oświetlenie

Jest to jedno z najbardziej podstawowych oraz najważniejszych rozwiązań. Pozwala na sterowanie oświetleniem w domu oraz w ogrodzie za pomocą panelu dotykowego, pilota lub aplikacji na smartfonie. Drugą opcją, którą można zastosować zamiast pilota lub zamiennie, jest automatyka opierająca się na czujnikach ruchu i ustawionych programach.

Takie rozwiązania pozwalają sterować oświetleniem z dowolnego miejsca (nie tylko z domu, ale również z drugiego końca kraju). Oznacza to nie tylko gaszenie, zapalanie i regulowanie intensywności światła dla wygody. Jest to również istotny czynnik bezpieczeństwa,

Niezwykle komfortowe i klimatyczne jest sterowanie oświetleniem ozdobnym w ogrodzie, kiedy wszędzie zalega śnieg i nie trzeba oddalać się od ciepłego kominka. Inteligentne oświetlenie domu to również wspomniane wyżej bezpieczeństwo. Zapalanie i gaszenie światła lub ustawienie określonych godzin włączania i wyłączania światła skutecznie odstrasza złodziei. Szczególnie kiedy dom stoi pusty, a domownicy bawią się na wakacjach.

System alarmowy, brama i furtki

Pozostając w tematyce bezpieczeństwa, niezwykle istotne jest również podłączenie elementów takich jak:
– alarm
– czujniki ruchu, dymu, gazu i czadu
– monitoring
– czujniki drzwiowe
– zdalne sterowanie bramami i furtkami

Całość podpięta jest pod pilota lub smartfona. Dzięki temu można swobodnie sterować całym systemem nawet z odległych zakątków kraju. Szczególnie interesujące są programy zawierające sceny i sekwencje, których zadaniem jest imitowanie obecności domowników (jest to głównie sterowanie światłem oraz odtwarzanie wybranych dźwięków).

Ogrzewanie i wentylacja

Ten aspekt znacząco obniża zużycie energii, a także skutecznie poprawia komfort życia. Całość opiera się na zamontowanych czujnikach temperatury i wilgoci, przekazujących do systemu odpowiednie informacje. Na ich podstawie automatycznie dostosowywane jest ogrzewanie i wentylacja do aktualnych potrzeb domowników (pod uwagę brane są również warunki pogodowe).

System integracji urządzeń grzewczych pozwala na automatyczne lub zdalne sterowanie kominkami, pompami ciepła, kotłami, kaloryferami oraz ogrzewaniem podłogowym. Całość doskonale współgra z prądem, gazem oraz fotowoltaiką.

Żaluzje, marikizy i firany

Inteligentny dom jest w stanie automatycznie sterować roletami, markizami, firanami, zasłonami i żaluzjami, aby zapobiegać nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia. Dzięki temu znacząco spadną rachunki za prąd potrzebny na działanie klimatyzacji. Jest to też doskonały sposób na poprawę komfortu życia domowników. Powrót po pracy do przyjemnie schłodzonego domu jest znacznie przyjemniejszy niż konieczność wietrzenia i ręcznego zasłaniania okien.

Multimedia

Dla osób ceniących wygodę, istotne może okazać się zdalne sterowanie multimediami, czyli wszelkimi urządzeniami RTV i AGD. Pozwala to na komfortowe kontrolowanie kina domowego, telewizora, nagłośnienia, a nawet sprzętu kuchennego. Wszystko to bez konieczności wstawania z kanapy.