Ogrzewanie domu – czy warto zamontować instalację na gaz płynny?

Ogrzewanie domu – czy warto zamontować instalację na gaz płynny?

Komfort życia w wolno stojącym domu w bardzo dużej mierze zależy od sposobu jego ogrzewania. Właściciele posesji stający przed podjęciem decyzji o wyborze metody ogrzewania gospodarstwa domowego coraz chętniej decydują się na gaz płynny. Czy to się opłaca?

Jakie zalety ma ogrzewanie domu gazem płynnym?

Jak podkreślają doradcy z firmy Amerigas, wymienić można kilka ważnych powodów, dla których opłaca się ogrzewać dom gazem płynnym. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo wygodne i funkcjonalne, m.in. z tego względu, że korzystanie z niego nie zależy od obecności na danym terenie odpowiedniej infrastruktury. Dzięki temu jest ono uważane za znakomitą alternatywę dla ogrzewania gazem płynnym, które takiej właśnie infrastruktury wymaga. Gaz płynny jest paliwem czystym i spalającym się prawie w całości – w procesie tym nie powstają szkodliwe dla środowiska substancje. Oprócz tego gaz płynny jest wysokokaloryczny i wydajny. Istotne jest jednak to, aby pochodził od sprawdzonego dostawcy.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – czy to się opłaca?

Jest kilka ważnych kwestii, jakie trzeba mieć na uwadze, decydując się na omawiane ogrzewanie gazowe. Koszty montażu i obsługi instalacji zależą od różnych czynników, dlatego też niezbędnych kalkulacji trzeba dokonać pod indywidualnym kątem. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają szacowane zużycie gazu oraz rodzaj i pojemność zbiornika. Na ofertę dla klientów prywatnych składają zbiorniki naziemne i podziemne o różnej wielkości. Tańsze w montażu i konserwacji są modele naziemne. Jeśli natomiast chodzi o zbiorniki podziemne, konieczne jest wykopanie w ziemi stosownego otworu i wykopywanie zbiornika za każdym razem, kiedy jest on poddawany naprawom czy przeglądom. Niemniej planując montaż instalacji zbiornikowej, warto mieć na uwadze również to, że w Polsce ceny gazu płynnego – w przeciwieństwie do cen gazu ziemnego i energii elektrycznej – nie są odgórnie regulowane. Dodatkowo wielu najlepszych dostawców gwarantuje niezmienność cen przez cały okres obowiązywania umowy.