Jakie są obecnie modne style wnętrzarskie?

Jakie są obecnie modne style wnętrzarskie?

Urządzanie wymarzonych czterech ścian to nie lada wyzwanie dla tych, którzy na co dzień nie mają do czynienia z aranżacją wnętrz. Wśród stylów architektonicznych, które obecnie cieszą się największą popularnością panuje ogromna różnorodność barw, kształtów i faktur.

Wystarczy jednak poznać kilka cech charakterystycznych danego stylu, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj wnętrza najbardziej nam odpowiada. Dzięki temu łatwiej będzie stworzyć przestrzeń dostosowaną do potrzeb użytkowników, a przy tym spójną i czytelną.

Najmodniejsze style wnętrzarskie

Od wielu lat najbardziej popularnym stylem w aranżacji wnętrz jest styl klasyczny. W nowowczesnych pomieszczeniach królują styl ektektyczny, industrialny oraz glamour. Coraz więcej osób decyduje się na urządzanie swoich przestrzeni w nawiązaniu do natury, zgodnie ze stylem rustykalnym, prowalnsalskim lub boho.

Dla osób, które chcą połączyć tradycję ze współczesnością, najlepszym okazać się może styl vintage. Jeśli ktoś zamierza jednak po powrocie do domu czuć powiem wakacji, powinien rozważyć styl śródziemnomorski, orientalny lub kolonialny. Rozwiązaniem, które można uznać już za ponadczasowe jest styl skandynawski.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski, określany również jako „scandic” łączy minimalizm i elegancję z przytulnością i przestronnością. Wnętrza skandynawskie optycznie powiększają przestrzeń oraz wykorzystują piękno naturalnego światła. W zależności od kraju pochodzenia, wyróżnić można kilka odmian „scandic”.

Styl duński przełamuje subtelne barwy kilkoma dodatkami w intensywnych kolorach, takimi jak granat, fiotel lub żółty. Styl fiński charakteryzują geometryczne wzory i kształty, zaś w barwach przeważają biele, szarości, grafit i czerń. Styl norweski bazuje na stonowanej, chłodnej kolorystyce i harmonii, którą ocieplają miękkie tkaniny i przytulne dodatki. Szwedzki styl skandynawski jest najbardziej surowy – podstawę stanowią biel i naturalne odcienie drewna, a w pomieszczeniach otwarta i dobrze oświetlona przestrzeń.

W serwisie architektura24.pl znajdziesz obszerny przewodnik po designie skandynawskim.

Decydując się na styl skandynawski warto wybierać meble wykonane z naturalnych materiałów, korzystać ze stonowanych kolorów, wśród których przeważać powinny biel i szarość. Należy również unikać zbędnych zdobień oraz dodatków.